Skip to main content

Хартиени градове - Джон Грийн


Хартиени градове

 Автор: Джон Грийн

Издателство за България: Егмонт

Издадена: 2009 год.

Линк към goodreads


„Хартиени градове” ту ме разочароваше, ту ме впечатляваше. До последно не знаех дали ми харесва или не. Тук ще вметна, че е възможно имената на героите да не съм ги написал правилно, защото четох книгата на английски език. Извинявам се, ако го намирате за дразнещо.
Романът проследява живота на Куентин, който от малък е пленен от приятелката си Марго. Двамата са израснали заедно, но с течение на времето са се дистанцирали. Една вечер Марго влизам през прозореца на Кю и го моли да я последва, за да прекарат една незабравима нощ в пакости и разплата. Въпреки лудата нощ, Марго изчезва на следващия ден, но не безследно.  Куентин решава, че на всяка цена трябва да открие своята любима Марго. 

Книгата е написана в същия стил, който се наблюдава при „Къде си, Аляска?”. Това е едно от любимите ми неща за Джон Грийн. Лекият начина, по който може да заинтригува тийнейджърите. Жанрът е YA и от гледна точка на стила си приличаше на другите му творби, но това е една от хубавите страни на произведението. Заглавието е интересно, защото не знаех за така наречените „хартиени градове”. Въпреки това непрекъснато правех сравнения с „Къде си, Аляска?” и стигнах до извода, че романът можеше да се нарече буквално „Къде си, Марго?”
Този път сме във Флорида. Обстановката беше типична за подобно повествование, включваща училище, места за събиране и забавление. Няма много подробности относно средата, но това не беше проблем за мен. 

Началото беше неясно, но все пак успя да ме грабне. Прологът, който се развива в детството на Куентин и Марго ми беше много интересен, въпреки че не беше много важен в последствие.  Първата нощ беше описана много подробно. Това е плюс, защото успях да съпреживея подробно, приключението на героите. Един от любимите ми моменти беше партито по случай завършването. Едновременно беше забавно, но и имаше разговори, задълбаващи в отношенията между героите.
Героите бяха едно от нещата, от които не останах особено доволен. В началото сметнах Кю за по различен главен образ, който не е лудо влюбен в момиче, което е идеално в неговите очи о почти не познава. В последствие се оказа обратното. Нямаше никакви открояващи се черти или интереси. За сметка на това второстепенните персонажи като Бен, Радар и Лейси ми бяха по забавни и интересни. Бен, Радар и Кю бяха чудесно трио, което ме забавляваше, но Кю не правеше нещо различно, с изключение на това да мисли за Марго и да превръща изчезването и във всеобща трагедия. Идва и реда на Марго, която така и не успях да разбера. При положение, че е пълнолетна и се предполага, че трябва да е зряла тя с нищо не го показа. Държанието й беше нелогично и дори не мога да я определя като триизмерен образ. Нереалистична е и може би абсурдна. 

Сюжета – това беше елемента, които ме спираше от това да разбера дали ми харесва книгата или не. Началото започна супер. Първата част с дължина около 60 страници ме впечатли. Имаше непрекъснато действие и триковете бяха неочаквани. Втората част, която е и най-дълга около 140 страници  беше скучна. Действието беше мудно, не се случваше нищо вълнуващо, защото Куентин мислеше единствено за Марго и как да разбере къде е. Все пак краят на тази част ми хареса. Третата част ми стана любима. Идеята за пътуването беше оригинална, обичам подобни пътувания. Компанията беше забавна и нямаше нещо, което да не ми се понрави.
Вчера изгледах и филма, който е направен по книгата. Разбира се, беше по-зле от книгата, но имаше елементи, които ми харесаха. Един от тях беше Анджела(приятелката на Радар), която беше заедно с тях през пътуването и дори имаше по-главна роля, отколкото в книгата. От друга страна имаше много липсващи моменти, важни за основния сюжет. Краят на филма, ако не сте чели книгата едва ли ще разберете нещо. 

Краят на „Хартиени градове” не ми хареса и не съвпадна с очакванията ми. Имаше идеи, които ме накараха да се замисля като тази, че въображението разкрива повече за този, които си въобразява, а не за човека които въобразяваме. В крайна сметка книгата успя да ме провокира по няколко въпроса. Oценката ми е 4/6. Ще си направя заключение за автора след като прочета още една негова книга. Набелязал съм си най-новата му, която излезна този месец – “Turtles All the Way Down”.

Comments

Popular posts from this blog

Аз още броя дните от Георги Бърдаров - историята на "Сараевските Ромео и Жулиета"

Аз още броя дните Автор: Георги Бърдаров Издателство: Сиела Издадена: 2016г. Страници: 182 Цена: 14лв. Линк към Goodreads „Аз още броя дните” е книгата, победител в конкурса на БНТ за дебютни романи „Ръкописа”. Гледал съм първите епизоди от предаването, защото ми беше интересно и мога да кажа, че това е едно от най-смислените реалитита. Успехът на книгата е все известен и е спечелила много български литературни награди.  Май 1993г. обсадата на Сараево продължава вече повече от година. Двама влюбени младежи са едни от малкото запазили доброто у себе си. Давор е християнин, а Айда мюсюлманка. Това е причината поради, която хората неодобряват връзката им. Напрежението и разрухата в града ги подтикват да предприемат рисковано бягство. Двадесет години по-късно един българин и един сърбин разговарят и под влиянието на алкохола излизат мрачните тайни от миналото за една братоубийствена война.  Жанрът преплита минало и настояще. Стилът на „Аз още броя д

Да опитомиш сокол - многопластов български роман

Да опитомиш сокол Автор: Невяна Христова Издадена: 2017г. Издателство: Бард Цена: 17,99лв. Страници: 415 „Да опитомиш сокол” е поредната книга от български автор, която прочитам и ми харесва. Натъкнах се на книгата още, когато я издадоха през 2017г., ако не се лъжа беше към края на годината. Казах си, че трябва да я прочета, едната причина беше, че е от български автор, а втората обстановката, в която се развива действието , звучеше точно като за мен.  В романа се проследява живота на Франк и неговото пъстро семейство. От една страна рода на майка му от България, а от друга дядо му от Шотландия и баба му от Франция. Тези разнообразни семейни линии преплетени в гените на Франк са в основата на сложната му самоличност, която иска да открие човешките истини и да се самоопознае. Сингапур, Камбоджа, САЩ, Шотландия, Франция, Англия, България Франк преминава през всички тези места, за да намери това, което търси. Това е една от малкото книги, с която с

Последната ми лятна ваканция и блог планове

Последната ми лятна ваканция е към своя край, а с нея и времето, в което мога да живея безгрижно и спокойно. Едно лирическо отклонение преди това, не знам дали ще пиша други лични постове, но Label-а/Етикета, който измислих много ми харесва - Лично и нетипично(не че на някой ще му пука). В тази публикация няма да говоря толкова за книги, колкото за лятото ми. На първо място правя този анализ за себе си, а на второ, за да споделя нещо лично и какви са плановете ми свързани с блога. За разлика от повечето 11 класници моята лятна ваканция започна на 13 юли, защото имахме две седмици "производствена практика". След 13 юли главното ми занимание бяха шофьорските курсове. Теорията я минах през юни, взех си листовките без грешка и се фокусирах върху по-трудната практическа част. Честно казано всички фрази и съвети, които смятах за банални от сорта на "най-важното е да си спокоен", "колкото повече караш, толкова по-добър ще ставаш", са абсолютно верни. В